Jak wydać własną płytę?

Wydanie własnej płyty muzycznej to marzenie praktycznie każdego początkującego muzyka, który wyobraża sobie, że właśnie od tego momentu rozpocznie się jego wielka kariera. Z całą pewnością wydanie własnej płyty jest pewnego rodzaju sukcesem i wielką satysfakcją. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób się za to zabrać.

Jak znaleźć wydawcę?

Bez wątpienia najtrudniejszą kwestią jest znalezienie wydawnictwa. Zainteresowane wydawnictwo fonograficzne jest kluczowe, ponieważ to właśnie ono odpowiada w dużej mierze za proces produkcji płyty oraz jej późniejszą promocję. Wybierając wydawnictwo, z całą pewnością warto zwrócić uwagę na krążące o nim opinie, a także sprawdzić, jacy artyści z nim współpracowali, jaki typ muzyki promuje najbardziej, oraz w jaki sposób przebiega współpraca krok po kroku. Następnie należy odezwać się do takiego wydawnictwa i przedstawić swoją propozycję. Oczywiście nie może być to sama wiadomość. Osoba, która poszukuje wydawcy, musi przedstawić mu próbkę swojej twórczości. Najlepszym pomysłem jest po prostu nagranie swojej autorskiej piosenki lub skomponowanie całego portfolio, które zawiera próbki całej, dotychczasowej twórczości.

Czym kierować się, tworząc własną płytę?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad jej grupą docelową, czyli kto będzie jej odbiorcą? Do kogo w największym stopniu będzie przemawiać ta muzyka lub teksty piosenek? Z jakiego podgatunku ma to być twórczość? Dzięki zarysowaniu sobie takich kwestii, z całą pewnością o wiele łatwiej będzie stworzyć własną płytę. Pomocne mogą okazać się także recenzje płyt. Jest to bardzo pomocne, ponieważ pozwala zauważyć, które kawałki są aktualnie na topie i, jak daną muzykę oceniają specjaliści w tej kwestii.

Pierwsza własna piosenka

Na pewno nagranie pierwszej piosenki jest dość stresujące. Warto też pamiętać, że debiutuje się tylko raz, a więc warto dać z siebie wszystko. Przede wszystkim singiel po prostu musi zostać nagrany w profesjonalnym studio. Można wynająć je nawet na godziny. Początkujący wokaliści często nie mają całego swojego zespołu, który tworzyć będzie dla nich muzykę. To dlatego pomocna może okazać się muzyka bez praw autorskich. Dzięki niej pod napisany przez siebie tekst podłożyć można gotową już melodię, która ze względu na czas, straciła już swoje prawa autorskie. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta bardzo wielu początkujących piosenkarzy. Wybór melodii jest dość spory, a więc dobranie jej pod napisany i zaśpiewany już tekst nie powinno stanowić żadnego większego problemu.