Pierwsze dni w domu – jak zaopiekować się szczeniakiem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że zdecydowanie jest to prawdziwe stwierdzenie. Czworonogi pójdą w ogień za swoimi właścicielami, jeżeli oczywiście będą czuły do nas zaufanie. W jaki sposób tego dokonać? Najważniejszy jest początek znajomości i przyjaźni, który zaprocentuje na następne lata.

Cisza i spokój

Behawioryści bardzo wyraźnie podkreślają, jak ważne są pierwsze tygodnie w życiu szczeniaka, który zaczyna mieszkać z nowymi dla siebie ludźmi. Nie da się ukryć, że jego samopoczucie wtedy trzeba przełożyć nad wszystko inne. Jak długo będzie to trwało? Prawdopodobnie kilka tygodni, dzięki którym przez następne lata nie będziemy musieli się o niego tak martwić. W tym czasie trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby pies przede wszystkim znalazł spokój. Nie zawsze będzie to dokładnie na tych zasadach, jakie wcześniej przewidywałeś. Takie środki jak olejek CBD dla zwierząt warto zachować na wyjątkowe okazje – Sylwester z wieloma fajerwerkami lub podróż samochodem – a na co dzień powinniśmy zacisnąć zęby i sprawić, aby szczeniak czuł się bezpiecznie z nami.

Na dworze i w domu

Według badań, psy powinny spędzać około dziesięciu procent doby aktywnie, a całą resztę odpoczywać. Postarajmy się zatem, aby te nieco ponad dwie godziny były naprawdę intensywne. Na przykład poprzez załatwianie się na zewnątrz. Nie chcemy przecież sytuacji, w której nasz maluch całe życie przyzwyczai się do ciągłego podchodzenia do maty i wypróżniania się na nią lub tuż obok. Warto poświęcić mu nieco więcej czasu w tym zakresie. Zobaczycie, że częste wychodzenie na spacery pozwoli mu spożytkować energię w odpowiedni sposób. Poza nauczeniem go załatwiania swoich potrzeb poza domem, dodatkowo dochodzi aspekt zmęczenia materiału.

Cierpliwość właścicieli

Coraz więcej młodych osób chętnie przygarnia do siebie czworonogi, ponieważ są one słodkie, miłe i przepiękne. To nie jest dobre podejście. Szczególnie na początku, psy potrzebują naprawdę dużo uwagi i cierpliwości. Nie jesteśmy w stanie w stu procentach przewidzieć lub wpłynąć na ich zachowanie. Buduje to nie tylko frustrację wobec sytuacji, ale narusza relację z czworonogiem. Dlatego warto szczególnie na początku zagryźć zęby i sprawić, aby pies czuł się przy nas bezpiecznie.