PO CZYM POZNAĆ DOBRĄ KAWĘ?

Kawa to często idealne uzupełnienie do prezentu lub sam w sobie drobny upominek wręczany na mniejsze okazje. Ważne jednak, by w podarunku oddawać kawę dobrej jakości. Jak ją poznać? Należy ją przede wszystkim sprawdzić i ocenić.

Spora część osób regularnie pijących kawę ogranicza się zwykle do stwierdzenia, czy kawa jest przede wszystkim smaczna, czy w ogóle nie smakuje. Jest to jednak bardzo ogólnikowe stwierdzenie i ciężko na nim oprzeć badania na temat kawy i jej odmian. To dlatego opracowane zostały wspólne metody badania kawy, a przy tym również oceny jej jakości. Nie jest to trudne i jeżeli faktycznie spożywamy dużo kawy, łatwo możemy rozpoznać, jaką kawę pijemy. Jeżeli interesuje nas świeża kawa – niezmielona – najpierw zwróćmy uwagę i oceńmy odcień palenia ziaren. Spójrzmy na ziarna i przyjrzyjmy się im – czy zostały wypalone delikatnie? Kolor wypalenia będzie świadczył o tak zwanych odcieniach aromatycznych. Jeżeli w kawie znajdują się pojedyncze ziarna podchodzące pod jasne odcienie, będą to prawdopodobnie ziarna wykazujące aromat cytrusowy bądź kwiatowy. Jeżeli są bardzo ciemne, wręcz spalone, aromat powinien być dymny. Istnieje wiele źródeł sieciowych podających tabele grafik odcieni i ich tłumaczeń, więc warto się z nimi zapoznać.


Najważniejszy jest aromat


Po ocenie aromatu na suchej kawie, pora na jej zaparzenie i rozpoznanie aromatu kawy parzonej. Będzie się on różnił od aromatu pojedynczych ziaren, ponieważ w całości da jedną kompozycję. Po zalaniu próbki kawy wrzątkiem parzenie powinno trwać około czterech minut; po tym czasie powinnyśmy zdecydowanym ruchem ręki odgarnąć łyżeczką unoszące się na naparze fusy i wyczuć aromat kawy. Kawa ziarnista charakteryzuje się czterema elementami składającymi się na jakość kawy. Są to: kwaskowatość, goryczka, konsystencja i smak. Kwaskowatość powinna być ledwo wyczuwalna – kiedy kawa jest wyraźnie kwaśna, może oznaczać to błąd w etapie jej produkcji. Delikatna kwaskowatość aromatu powinna być bardzo subtelna, przyjemna dla smaku. Z goryczą jest podobnie – nie powinno się pić kawy zbyt gorzkiej, przeparzonej; gorycz można dostosować do własnych upodobań długością parzenia.  Zwróćmy też uwagę na konsystencję kawy na języku. Ciężka i gęsta, przypominająca krem to kawa najlepsza, ponieważ najbardziej wyrazista; natomiast gdy kawa jest lekką, luźną zawiesiną przypominającą bardziej wodę, wtedy mówi się o kawie „płytkiej”. I w końcu smak – warto wiedzieć, że najlepsze kawy oscylują nim między słodyczą, gorzkością i kwasowością, ale żadna z tych cech nie przeważa. Najważniejsze jest wyważenie i o tym należy pamiętać. Idealna kawa to kawa przywracająca równowagę i oddająca ją w pełnym smaku.