Prezent na Mikołaja dla każdego

Prezent na Mikołaja dla każdego

Okres świąteczny to często ulubiona pora roku dla wielu dzieci – a także nasza. Wiąże się z przyjemnością dawania i przyjmowania prezentów. Niektórzy wręczają prezenty dopiero na Boże Narodzenie, pod choinką, inni obdarowują się już na Mikołajki. Co ciekawego możesz wręczyć?

Współpracownikom i na Mikołajki w szkole

Dzień Świętego Mikołaja to święto, które odbywa się w Europie i Ameryce w okresie Adwentu, aby uczcić pracę Świętego Mikołaja poprzez dzielenie się małymi smakołykami i drobnymi upominkami. Mogą to być zarówno dewocjonalia, jak i zabawne gadżety lub słodycze. Zgodnie z tradycją, Mikołajki obchodzimy szóstego grudnia, natomiast w Boże Narodzenie, dwudziestego czwartego grudnia, odwiedza nas Dzieciątko.

Mikołajki obchodzone są często w biurach, w zakładach pracy czy szkole, na podstawie losowania, komu dać prezent, wśród obdarowujących się osób. Nauczycielom, współpracownikom bądź wśród uczniów mile widziane są prezenty praktyczne, na przykład zestawy piór i długopisy z grawerem, produkty od Clairefonatine, na przykład notesy na kolejny rok czy zeszyty lub dzienniki, kolorowanki odstresowujące, kolorowe pisaki, słodycze, również zdjęcia w ręcznie robionych ramkach i upominki DIY.

Mikołajki – w domu i wśród przyjaciół

Ponieważ Święty Mikołaj był znany z pozostawiania monet w butach ubogich, podobne tradycje stały się częścią obchodów jego święta. W Niemczech dzieci zostawiają but na progu lub parapecie drzwi wejściowych, aby Święty Mikołaj nocą mógł wypełnić go cukierkami i owocami. W Polsce natomiast dzieci mogą obudzić się 6 grudnia i znaleźć upominki schowane pod poduszkami lub umieszczone w pobliskim bucie lub pod choinką, jeśli ta już jest ubrana. Upominki jednak wręcza się nie tylko dzieciom (kiedy chodzi często o wymarzone, zapisane wcześniej w liście do Mikołaja zabawki), ale i starszym najbliższym. Często są to zabawne gadżety takie jak powerbanki w zabawnych kształtach, koszulki ze śmiesznymi napisami, torby na zakupy, krawaty, kolorowe skarpetki czy bielizna lub inne części garderoby z nadrukiem kojarzonym ze świętami (popularne są na przykład dziergane w renifery swetry).  

Dzień Świętego Mikołaja nie polega na otrzymywaniu dużych lub wyszukanych prezentów – celem jest, jak widać, dzielenie się małymi rzeczami w oparciu o model wyznaczony przez Świętego Mikołaja. Prezenty mikołajkowe mogą być małe i stosunkowo proste, często są to również gry planszowe i familijne. Ważne jest, by obchodzić je wspólnie i wprowadzić się w świąteczny, grudniowy nastrój, który rosnąć powinien aż do Święta Bożego Narodzenia.